Zachodnie wybrzeże Majorki

Około 25 km na zachód od Palma De Majorka przy drodze C719 leży Camp de Mar. Jest to bardzo popularna zatoczka, której strome brzegi zajmują ciasno ściśnięte domy. Tysiące świateł odbijających się nocą w wodzie zacierają granicę między morzem a lądem. Przechodząc przez gaje sosnowe i pokryty wrzosowiskiem cypel można dojść do portu Andratx. Można tam również dotrzeć samochodem, ale o zmierzchu lub wcześnie rano znacznie więcej wrażel1 dostarcza spacer.

Port d’Andratx

To luksusowe kąpielisko z naturalnym portem, od dawna służącym właścicielom jachtów, zachowało swój urok mimo dużej liczby odwiedzających je zamożnych wczasowiczów. Mieszczą się tu dobre, lecz drogie restauracje, a od południowej strony portu można odnaleźć jeszcze atmosferę rybackiej wioski.
Samo miasteczko Andratx leży oddalone o ok. 5 km od wybrzeża, podobnie jak wiele innych miejscowości na Majorce, które budowano w pewnej odległości od brzegu w obawie przed atakami piratów. Zatopione wśród gajów pomarańczowych Andratx z jego wysokimi domami i imponującym kościołem Santa Maria z XIII w. tworzy niezapomniany widok. W pobliżu znajduje się dawna twierdza mauretańska, przekształcona w XVI w. w arystokratyczną rezydencję. Roztaczająca się stamtąd rozległa panorama nie ma sobie równych.


Dokładnie 8 km na zachód od Andratx znajduje się niegdyś senny port Sant Elm. Wynajętą w nim łodzią można opłynąć wyspę Sa Dragonera, która, została przekształcona w rezerwat przyrody. Wstęp na wyspę jest wzbroniony, wyjątek stanowią ekolodzy dysponujący specjalnym pozwoleniem.
Sant Elm jest prawdopodobnie bardziej znane jako Sa I’rapa. Nazwę tę noszą romantyczne pozostałości klasztory trapistów na szczycie przybrzeżnej skały. Można się do nich dostać idąc stromą, miejscami niebezpieczną ścieżką, którą niegdyś przemierzali mnisi, lub wyboistym szlakiem wytyczonym przez ochotników pracujących przy odnawianiu budynków.

Calilea i Puigpunyent

W głębi lądu, na północ od Andratx, krętą i niepewną górską drogą można dojść do wiosek Galilea. Jest to niezwykle zielona okolica, którą wiosną i wczesnym latem zdobią kwiaty migdałowców i pomarańczy. Galilea jest obecnie miasteczkiem artystów, choć nie tak modnym jak Deiit. Z kościoła rozpościera się wspaniała panorama wybrzeża.

Comments are closed.